شنبه 01 مهر 1396

کاربست نظرات دانشگاهیان در سیاست گذاری ها وبرنامه ریزی ها ضروری است.

منابع انسانی  با ارزش ترین  سرمایه هر جامعه محسوب می شود و ارزش آفرینی که یک انسان متخصص و کاردان در محیط خود دارد بمراتب مهمتر از سایر منابع مادی  است. از این رو جامعه علم و عالم همواره از جایگاه رفیع در کشور مان برخوردار است

اشاره :

هم زمان با شب میلاد حضرت امام هادی (ع) جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه های مازندران با حاج حسین نیاز آذری دیدار نمودند در این دیدار حسین نیاز آذری فرماندار اسبق بابل پیرامون راهکار های توسعه منطقه و نقش دانشگاهیان سخنانی به شرح زیر ایراد نمود که در ادامه از منظرتان میگذرد.

خیلی خوش آمدید ،در ایام فرخنده دهه ولایت قرار داریم  و من عید سراسر سعادت غدیر خم را به شما فرهیختگان عزیز و گرامی شادباش می گویم .در باب غدیر و اهمیت آن سخنان و مطالب فراوانی گفته شد و آتار ارزشمند مکتوب زیادی نیز به رشته تحریر درآمد که حضار فاضل و عالم بدان التفات دارند. شاید مهمترین وجه پیام غدیر بعد سیاسی اجتماعی آن باشد که  اتفاقا مبانی تشکیل حکومت شیعی را ترسیم کرده است .از سویی نظام اسلامی ما تلاش دارد با الهام از پیام غدیر به سمت تعالی طی طریق نماید. خوشبختانه دوستان این محفل جملگی اهل فضل و مطالعه هستند و در خصوص فلسفه غدیر تحقیق بیشتری خواهند داشت. البته بهتر بود در این زمینه از وجود یکی از اساتید بزرگوار استفاده می بردیم اما تقدیر بر این شد تا این جانب در خدمت شما فرهیختگان معزز باشم.
منابع انسانی  با ارزش ترین  سرمایه هر جامعه محسوب می شود و ارزش افرینی که یک انسان متخصص وکاردان  در محیط خود دارد بمراتب مهمتر از سایر منابع مادی  است .از این رو جامعه علم وعالم همواره از جایگاه رفیع در کشور مان برخوردار است  وهر سازمان ونهادی که  به متخصصان ومحققان بها ندهد قطعا خسران خواهد دید. از طرفی کاربست نظرات  دانشگاهیان  در سیاست گذاری ها وبرنامه ریزی ها می تواند به افزایش بهره وری وپیشرفت کشور منجر شود . در استان مازندران وشهرستان بابل مراکز دانشگاهی متعددودانشمندان وعالمان فرزانه فروانی  وجود دارد که شایسته است از توان مندی ها وافکار آنها برای توسعه استفاده شود.
  همچنین دانشگاه ها نقش برجسته ایی در تحولات سیاسی اجتماعی  دارند و به فرموده حضرت امام (ره) مبدا تحول هستند .از این جهت وقتی یک مسئله ملی مثل انتخابات پیش می آید نگاه جامعه به سمت دانشگاه ها و حوزه های علمیه سوق پیدا می کند .
عزیزان ،قطعا با نقش و جایگاه مجلس در ساختار نظام اسلامی  آشنا هستید .چرا که یکی از ویژگی های نظام ما مردم سالاری دینی است واز طرفی انتخابات  نماد و عرصه بروز مردم سالاری است. مجلس در نظام جمهوری اسلامی ایران از اهمیت ویژه و والایی برخوردار بوده و محور بسیاری از تصمیم گیری ها، قانونگذاری ها، برنامه ریزی ها است و چراغ هدایت دولت و ملت را به دست دارد. مجلس پایگاه اساسی نظام و مردم و مایه حضور و مشارکت واقعی مردم در تصمیم گیری ها و مظهر اراده ملی است.
مجلس شورای اسلامی در کنار دو وظیفه مهم قانون گذاری ونظارت بر اجرای قانون به نوعی نقش اصلی سیاستگذاری را نیز به عهده دارد .و بر همین اساس است که حضرت امام رحمت الله مجلس را در راس همه امور دانسته اند ونمایندگان را عصاره ملت برشمردند.
حال با این جایگاه مهم وکلیدی در کشور که تصمیماتش ،مصوباتش ،نظارتش وسایر رویکرد هاوکارکردهایش  برهمه شئون زندگی فردی واجتماعی   تاثیر می گذارد چه باید کرد.دو موضوع در این جا قابل توجه است .یکی جایگاه وشان ومنزلت  مجلس ودیگری ویژگی ورسالت نمایندگان مجلس .متاسفانه طی سالهای اخیر هر دو جایگاه لطمه دیده است هم جایگاه مجلس وهم نقش نماینده .چرا که بعضا مجلس بدلیل روزمرگی و در گیر شدن در امور جاری ومحلی نقش اصلی وکلان خودش را تضعیف کرده است واز سوی دیگر برخی نمایندگان با ورود به مباحث دست چندم شان نمایندگی ملت را خدشه دار نمودند.عیرغم این که طبق قانون اساسی امور اجرایی به دولت وامور محلی به شوراهای اسلامی شهر وروستا سپرده شد.وپارادوکس ناشی از این موضوع باعث بخش نگری شده است .
در همین زمینه  حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی می فرمایند:
"نمایندگی مجلس، مسئولیت و خدمت است مجلس در نظام اسلامی دارای نقش حقیقی در اداره و هدایت کشور است و درست ایفاء کردن این نقش تاثیر عمیق و تعیین کننده ای در سرنوشت و مسیر و جهت گیری های اصلی کشور به جای می گذارد.
وقتی طبق قانون اساسی نماینده مجلس در تصمیم گیری های کلان کشوری دخالت داده می شود  ، باید نگاه ملی وکلان داشته باشد وخودش را در گیر دعواهای محلی نکند .نماینده مجلسی که کلان نگر است می داند که چگونه از ظرفیت های ملی برای تامین مطالبات حوزه انتخابه خود بهره جویدواگر قبل از ورود به مجلس تمرین امور نظارتی ،سیاستگذاری ،اجرایی ، در حد استانی و ملی نکرده باشد خیلی زود دولت زده و تحت تاثیر التهابات وحواشی  ومسائل سیاسی می گردد. وبه همین دلیل کارکرد نظارتی خود را از دست می دهند.واین دسته از وکلا بجای اینکه نماینده  مردم باشند به عنوان نماینده دولت ظاهر می شوند.
با این مقدمه لازم می دانم کمی در باره منطقه خود نیز سخن بگوییم .چرا که نماینده مجلس می توانده تسریع کننده توسعه در سطح کشور باشد .جدااز وضع قوانین خوب واثر بخش  وحضور فعال در کمسیون های تخصصی ،نماینده  کمک کننده مسولان اجرایی هم در سطح ملی می تواند باشد وهم در سطح استان وشهرستان ها.چون خودم در طول خدمت سی ساله از نزدیک بانمایندگان مجلس وسایر نهادها ی مرجع کار کردم  اعتقاد دارم نماینده اگر نخ تسبیح باشد وقدرت ساماندهی نیروهای اجتماعی علاقمند به توسعه شهرستان   را در سطح منطقه داشته باشد بسیاری از مشکلات  حل خواهد شد. الحمدالله  استعداد بسیار خوبی ازلحاظ نیروی انسانی متخصص در استان مازندران وبه خصوص شهرستان بابل وجود  واستقرار چندین حوزه علمیه ،ده ها دانشگاه ومراکز متعددعلمی- پژوهشی سرمایه ارزشمندی برای توسعه منطقه خواهد .
از این فرصت  اسفاده می کنم ودر جمع اساتید معزز دانشگاه  اعلام می دارم که" سیاست بدون پژوهش ومطالعه تصمیم گیری نکنیم" باید همواره آویزه گوشمان باشد تا اداره کشور در تمامی شقوقش علمی وکارشناسانه باشد.

تجربه  مدیریتی 28 ساله بنده در ابعادمختلف هماهنگی ، سیاست گذاری وبرنامه ریزی ، یافعالیت در حوزه های نظارتی واجرایی  به من  این درس را داده است که را ه توسعه کشور ما توجه به برنامه های زیربنایی وانجام پروژه های بزرگ است .
 شهرستان بابل یکی از مهمترین شهرهای شمال ایران است که دارای پیشینه مذهبی،تاریخی،سیاسی ،اجتماعی  ،فرهنگی ،تجاری  گرانسنگی می باشد که  فرصت ها وظرفیت های قابل توجهی برای پیشرفت وتوسعه دارد.وقتی به شاخص های  مربوط  به توسعه در این شهرستان نگاه می کنیم در می یابیم این شهرستان با برخی استا نهای کوچک  برابری می کند .لذا جا دارد از تمامی ظرفیت های ملی ومنطقه ای برای رهیافت به توسعه پایدار استفاده کنیم.
 فرهیختگان معزز: شهرستان بابل در کنار فرصتها باچالش ها وتهدیدات بزرگی نیز مواجه می باشد . بیکاری، چالشها ی زیست محیطی ، رشد بی رویه در  حاشیه شهرهای تابعه، ،معضلات شدید فرهنگی واجتماعی ، ،فقدان زیرساخت های توسعه ، ،ورشکستگی مراکزتجاری ، تولیدی وصنعتی، ناامیدی جوانان به آینده .
عزیزان: شهرستان بابل  برای برون رفت از وضع موجود بدون نگاه ملی پیشرفت نخواهد کرد وزمانی بابل ودیگر شهرهای مازندران پیشرفت خواهند کرد که اولا سندملی  توسعه  استان مازندران اجرایی شود باشد و یک همگرایی  مبتنی بر توسعه متوازن در استان شکل بگیرد ودر کنار آن با برنامه ریزی منطقه ای به توسعه بابل هم اندیشید. علاوه بر آن ملاحظه فرمایید اگر در حوزه های مشترک جغرافیایی بین شهرستان های همجوار بابل طرح  های مشترک اجرا شود ومسولان این شهر ها  همکاری های منطقه ایی را پیگیری کنند سینرژی بوجود آمده حاصل از این هم افزایی در بخش تولید واشتغال چشمگیر خواهد بود . شهرستان بابل بلحاظ جغرافیایی بهترین پتانسیل همکاری سه جانبه با شهرستان های آمل ،بابلسر وقائمشهر را دارد .
به عنوان  یک کارشناس ارشد مدیریت وبرنامه ریزی صریحا اعلام می دارم شهرستان بزرگ بابل به دلیل برخورداری ازظرفیت های فراوان مادی ومعنوی شایسته  اولی منطقه شمال و مازندران را در تمامی زمینه ها دارد وباید تلاش کرد به این جایگاه برسیم. لذاجادارد باانجام مطالعات آمایش سرزمینی و تدوین سند چشم انداز بابل 1404، خود را برای احراز رتبه اول  شاخص های علمی  وفناوری ،فرهنگی واجتماعی،اقتصادی،صنعتی ،گردشگری،کشاورزی،ترانزیت کالا وخدمات ،تولیدی ،تجاری ،درمانی ،ورزشی وسایر بخش های توسعه  درمنطقه شمال کشور مهیانمائیم.
 دوستان محترم : راهبرد خاص ما در این عرصه خطیرخدمت بی منت به مردم وجامعه با برادری ،عقلانیت،شایسته سالاری ،کلان نگری ،عملگرایی مبتنی بر فرهنگ جهادی،برنامه محوری ،تخصص گرایی ،اهتمام به خرد جمعی ، حفظ کرامت انسانی شهروندان ،اخلاق گرایی ،شوق آفرینی ونشاط اجتماعی ،همگرایی وانسجام مردم ومسولان است. انشاالله در 12 اسفند ماه امسال بار دیگر شاهد حضور حماسی مردم همیشه در صحنه کشور مان در عرصه تعیین سرنوشت خواهیم شد وبا شرکت در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی  همبستگی ملی ومشارکت حداکثری را به نمایش می گذاریم.

Portal Administration 7.421875E-02 ITShomal.com