شنبه 01 مهر 1396

باید حضور داشته باشیم

اگر زنان ما با تقوی و حفظ حریم‌ها در صحنه‌های مختلف اجتماعی حاضر باشند، هیچ منافاتی با حضور غیرتمندانه مردان نخواهد داشت، بلکه باعث می‌شود که نیرو و فکر نیمی از پیکر اجتماع مورد استفاده قرار گیرد.


برخی او را به صدا می‌شناسند و برخی به اسم. من اما هر دو را با هم در یک لحظه دیدم. همزمان که دیدمش، صدای خونگرمش را هم با سلام و احوالپرسی پرشوری می‌شنیدم. دستش را دراز کرد و محکم فشرد. در آغوشم کشید و تا کنار صندلی راهنمایی‌ام کرد. کمی نگذشت که متوجه شدم از دیدن همه جوانان فعال و پرشور نسل سوم انقلاب به وجد می‌آید.
همان جا بود که فهمیدم هر شهری باید یک افتخار و الگوی فرهنگی داشته باشد و من به جرأت می‌توانم بگویم سرکار خانم "گوهر پورعباس‌علی" از بادرایت‌ترین چهره‌های فرهیخته شهر بابل است. متولد سال 1337 است و از دانشجویان زمان انقلاب. پای خاطراتش که نشستم، پر از هیجان بود و امید؛ پر از عشق به اهل‌بیت بود و ولی‌فقیه زمانه.
شما هم پای صحبت‌های این بانوی انقلابی بنشینید که خبر از انبوه تجربیات می‌دهد؛ تجربیاتی از دوران پرافتخار انقلاب اسلامی تا...

 

 

 

امام خمینی رحمة‌الله‌علیه تأکید فراوان داشتند که حضور بانوان در پاره‌ای موارد، سبب حضور بیشتر و غیرتمندتر مردان می‌شود. به نظر شما زنان چطور می‌توانند در برخی زمان‌ها و شرایط پیشتاز باشند و مردان دنباله‌رو آنها؟
با درود به روح مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی و همه ایثارگران سهیم در حماسه بزرگ انقلاب اسلامی ایران و تبریک به مناسبت حلول سی و چهارمین سالگشت پیروزی انقلاب اسلامی ایران؛ درباره سوال شما باید عرض کنم که حضرت امام خمینی رحمة‌الله‌علیه در فرازی از سخنان خود فرموده‌اند: «همه سعادت‌ها از دامن زن بلند می‌شود و زن مبدأ خیرات است». اگر زنان ما با تقوی و حفظ حریم‌ها در صحنه‌های مختلف اجتماعی حاضر باشند، هیچ منافاتی حضور غیرتمندانه مردان نخواهد داشت، بلکه باعث می‌شود که نیرو و فکر نیمی از پیکر اجتماع مورد استفاده قرار گیرد.

آیا مشارکت سیاسی زنان امری طبیعی است و همیشه باید باشد یا انقلاب یک شرایط اضطراری بود و در شرایط دیگر مشارکت سیاسی زنان نیازی نیست یا خیلی حداقلی است؟
اسلام، زن را عضو کامل و مستقل جامعه شناخته و از نظر کمالات مشترک انسانی، فرقی بین زن و مرد قائل نشده است و ملاک سعادت را تنها علم و تقوی و فضیلت دانسته است. در ایران اسلامی، مشارکت سیاسی زنان از پایین‌ترین سطح که همانا رأی دادن و بالاترین آن که داشتن مقام سیاسی اداری است، به روشنی مشهود است. زنان بسیاری در کنار وظایف اصلی خود، به فعالیت در این امور مشغولند و در طول تاریخ اثبات شده است که توسعه واقعی حاصل نمی‌شود مگر اینکه تمامی نیروهای جامعه در آن مشارکت داشته باشند و این امر منحصر به شرایط غیراضطراری مثل جنگ و... نمی‌شود بلکه در همه برهه‌های زندگی اجتماعی ضرورت دارد.

همانطور که خودتان یک بانوی موفق در امر خانه‌داری و تربیت فرزند بشمار می‌روید، و هم یک فرهنگی نمونه هستد، بنظر شما زنانی که وظیفه تربیت فرزند و خانه‌داری دارند، چطور می‌توانند حضور سیاسی داشته باشند؟
بر این باوریم که خانه خوب بهترین مدرسه انسانی است. اگر زن با تقوی و خوش‌خلق و با تدبیر در خانه محقری باشد، آن خانه را محل آسایش و فضیلت و خوشبختی می‌سازد که همه درس خوش‌خلقی و بردباری و روح وظیفه‌شناسی و خدمت را می‌آموزند و زن بهترین و موثرترین معلم آن بشمار می‌رود. اما آیا می‌توان به این امر بسنده کرد و زن یا نیمی از پیکر اجتماع را از فعالیت‌های لازم اجتماعی دور نگه داشت و وقت عظیم و نیروی انسانی زنان را فقط صرف امور خانه‌داری و تربیت نمود؟ زن در بینش اسلامی دارای آزادی انسانی، معنوی، علمی و هنری است و در ابعاد خطیر همسرداری، اداره منزل، تربیت نسلی رشید و برومند می‌تواند به فعالیت‌های اجتماعی‌اش بپردازد که هیچ منافاتی با سایر وظایف او ندارد.

باتوجه به تجربه شما در فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی شهر، با توجه به حق ولایت و سرپرستی که اسلام برای مرد نسبت به زن قرار داده است، امروز برای فعالیت زنان در خانه شوهر، اگر مخالفت‌ها و محدودیت‌هایی وجود داشته باشد، به‌نظر شما چه وضعیتی را برای زنان ایجاد می‌کد؟ و آیا اصلا حق شوهر با تکلیف زن در تعارض قرار نمی‌گیرد؟
با نگاهی به تاریخ انبیا درمی‌یابیم که همیشه زنان با حمایت و همراهی خود سهمی عظیم در تحولات سیاسی اجتماعی عصر خود داشته‌اند. حضرت موسی را یک زن حمایت کرد تا توانست به پیروزی برسد، آن زن، آسیه بود. شیرزنی که پیامبر مظلوم اسلام را حفظ کرد، حضرت خدیجه (س) بود. حق علی را یک زن فریاد کرد. حضرت فاطمه بود که امام عصر خود را نگهبانی و حمایت نمود. غروب عاشورا علم در دست یک زن قرار گرفت. زینب (س) اگر نبود، پیامرسانی و قهرمانی حماسه کربلا اینگونه اثربخشی نداشت.
صاحب‌نظران و کارشناسان مسائل انقلاب اسلامی ایران بر این باورند که از جمله دلایل عمده‌ای که باعث موفقیت نهضت اسلامی ما شد، حضور خواهران و زنان قهرمان ما در نهضت بود. در بینش شیعی ما و بینش شیرین انتظار، از 313 یار خاص امام عصر (عج) حدود 50 نفر زن هستند.

حالا امروز زن‌ها چگونه می‌توانند آگاهی و بصیرت سیاسی بیابند؟
خواهران و زنان اندیشمند ما باید بدانند که دشمن با کارشناسی‌هایی که داشته است، مسئله اساسی این نظام را که ولایت فقیه است زیر سوال می‌برد و کمرنگ می‌کند که باید بسیار هوشیار و بیدار باشیم، چرا که در عصر غیبت امام معصوم (ع)، ولی‌فقیه است که می‌تواند ما را از تهاجمات استکبار برهاند. عروة‌الوثقی ما اطاعت از رهبر معظم انقلاب و فرامین اوست که موجبات آگاهی و بصیرت سیاسی اجتماعی و فرهنگی ما را فراهم می‌کند.

چه شد که مشاور فرهنگی آقای حسین نیازآذری رو پذیرفتید؟
باتوجه به فرمایشات گران‌سنگ رهبر معظم انقلاب که باید همه در انتخابات؛ این رخداد ملی شرکت فعال داشته باشند و تنور انتخابات را همه جانبه داغ نگه دارند، حقیر! باتوجه به اینکه سالها تجربه‌ی کارهای فرهنگی و مدیریتی داشته‌ام و در محضر علم و ادب اساتید فرهنگی خوشه‌چینی نموده‌ام، در حد وظیفه‌ی دینی و ملی و باتوجه به شناختی که از برادر ارجمند و متعهد حاج حسین نیازآذری؛ مقلد رهبر معظم انقلاب با کوله‌باری از تدبیر و خدمت، دلداده و دل‌باخته‌ی رهبر نظام، برادر دو شهید نازنین انقلاب، دست‌آزاده‌یی تمام رزمنده از پدر و سایر پدران و اهل تقوی و عمل هستند و تجربه‌ی سی سال کار اجرایی و مدیریتی مقتدرانه در وزارت‌خانه‌ی جهاد سازندگی، وزارت تجارت و ملی را با سربلندی پشت سر گذرانده‌اند و مورد وثوق علما و بزرگان استان و کشور می‌باشند، مایه‌ی سربلندی در خدمت اهداف بلندشان در جهت آبادانی کشور عزیزمان ایران و و تجارب ارزنده و مفیدشان در اداره‌ی امور و از همه مهم‌تر در سایه‌ی دلبستگی‌شان به ارزشها و آرمانهای نظام جمهری اسلامی ایران است بتوانم به‌عنوان مشار فرهنگی حاج‌حسین نیازآذری انجام‌وظیفه نمایم.

Portal Administration 7.421875E-02 ITShomal.com