جمعه 31 شهريور 1396

مجلس نهم با گزارش مهندس نجار از روند انتخابات آغاز به كار كرد

متن كامل گزارش وزيركشور:انتخابات در نظام مردم‌سالاري ديني ما ميدان مشاركت اجتماعي و به معني واقعي كلمه محل حضور و تجلي اراده مردم در تصميم‌سازي‌ها ، تصميم‌گيري‌ها و اداره كشور مي‌باشد.در اين دوره از انتخابات مردم با 30 ميليون و 905 هزار و 605 راي و افزايش حدود 7 ميليون رأي نسبت به دوره هشتم مشاركت 64 درصدي را رقم زدند.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت كشور ، نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي با حضور مقامات عالي كشوري و لشكري و استماع گزارش وزير كشور آغاز به كار كرد.
متن كامل اين گزارش جهت اطلاع ملت شريف ايران اسلامي  به شرح ذيل در اين پايگاه اطلاع رساني منتشر مي شود.
بسم‌الله‌الرحمن‌الرحيم
«اِنً اللهَ يَاْمُرُكُمْ اَنْ تُوَدُّواالامنتِ اِلي اَهْلِها وَ اِذا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النّاسِ اَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِ اِنً اللهَ نِعِمّا يَعِظُكُمْ بِه اِنّ َ اللهَ كانَ سَميعًا بَصيرًا»

- سپاس خداوندي را سزاست كه به مردم ما نعمت بصيرت، ديانت و پيروي از ولايت و به مسئولان توفيق خدمت به اين مردم عزيز و بزرگوار را عطا فرمود و اين بار نيز ملت را موفق كرد تا با حضور درپاي صندوق‌هاي اخذ رأي بر اقتدار و عظمت نظام اسلامي بيفزايند.
- سلام و درود خدا بر پيامبر رحمت و عدالت گستر حضرت محمد مصطفي (صلي الله علي و آله) و بر ذريه پاكش، ائمه هدي و حضرت بقيه الله اعظم اروحنا له الفداء
- اداي احترام مي‌نمايم به ساحت قدسي بنيان‌گذار جمهوري اسلامي ايران ، مقتداي شهيدان والا مقام، آزادگان سرافراز، ايثارگران و جانبازان عزيز، حضرت امام خميني رحمت‌الله عليه و سلام و درود خود را تقديم ميدارم به ولي امر مسلمين جهان حضرت آيت الله العظمي خامنه‌اي (حفظ الله).
- درآغاز سخن، سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر قهرمان و 14 خرداد سالروز ارتحال ملكوتي امام راحل عظيم‌الشان و يوم الله 15 خرداد را گرامي داشته و مقدم شما ميهمانان عالي مقام، خواهران و برادران، منتخبان ملت، ، مسئولان و خدمتگزاران مردم در نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران ، سفرا و همه شركت‌كنندگان در مراسم افتتاحيه نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي را ارج نهاده  و با كسب اجازه از حضار محترم گزارش اين رويداد و حماسه بزرگ ملت را به استحضار ميرساند.
- انتخابات در نظام مردم‌سالاري ديني ما ميدان مشاركت اجتماعي و به معني واقعي كلمه محل حضور و تجلي اراده مردم در تصميم‌سازي‌ها ، تصميم‌گيري‌ها و اداره كشور مي‌باشد.
- تبلور اين ساز و كار مردمي مبتني است بر اصل ششم قانون اساسي كه همانا اداره كشور را متكي به آراي عمومي و از طريق انتخابات نموده است.
- در كشور ما همه نهادها و مقامات مسئول به طريق مستقيم و يا با واسطه با رأي مردم انتخاب مي‌شوند و هيچ نهاد و مرجعي نيست كه در آن رأي مردم نافذ و تأثيرگذار نباشد.
- جمهوري اسلامي ايران در حالي به استقبال انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي و انتخابات مياندوره‌اي خبرگان رهبري در دو استان خراسان رضوي وكردستان رفت كه كشور در يكي از حساسترين و پر افتخارترين مقاطع تاريخ انقلاب اسلامي قرار داشت.
- نگاهي به شرايط بين‌المللي و برنامه‌ريزيهاي گسترده و همه جانبه استكبار جهاني و وابسته‌هاي آنها در منطقه و بهره‌گيري از تمامي امكانات و ظرفيت‌هاي تبليغاتي، جنگ رواني، تحريم‌هاي به اصطلاح فلج‌كننده، ترور دانشمندان هسته‌اي، مواجهه و مخالفت با موج فزاينده و رو به جلو بيداري اسلامي متأثر و ملهم از انقلاب اسلامي، اجراي پروژه ايران هراسي و تلاش براي انزواي ايران، راه‌اندازي و فعال كردن صدها شبكه‌ ماهواره‌اي معاند و طراحي سناريوهاي تبليغاتي، با رويكرد تأثيرگذاري برروند انتخابات و تحريم آن انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي را در كانون توجهات جهاني، منطقه‌اي و ملي قرار داد به نحوي كه قدرت هاي استكباري كه حضور قدرتمند و غرور آفرين مردم ايران را در عرصه‌هاي منطقه‌اي و جهاني برنمي‌تابند وا داشت تا با صرف هزينه هاي گزاف و تهيه سناريوهاي فراوان همه تلاش خود را معطوف به كمرنگ كردن حضور مردم و سرد كردن تنور انتخابات نمايند.
-اما ملت بزرگ ايران در اين دوره از انتخابات به رغم گذشت 33 سال از حيات مبارك انقلاب اسلامي همچون ادوار گذشته ركورد جديدي از موقعيت شناسي ، بصيرت ، همدلي و حمايت از ارزشها را به نمايش گذاشت  و با مشاركت 64درصدي و انتخاب آگاهانه و هوشيارانه و دادن رأي بسيار بالا، حساب شده و با شناخت به منتخبين خود و تشكيل مجلسي ولايي، ارزشمدار و به مراتب كيفي  به همگان نشان داد كه نظام اسلامي همچنان متكي به مردم و مستظهر به پشتيباني ملت بصير، زمان‌شناس و دشمن شكن است و پندارهاي بي‌ پايه و اساس فاصله مردم از اسلام ، انقلاب ، نظام و رهبري عظيم‌الشأن آن را براي چندمين بار باطل ساخت و بار ديگر چهره‌اي زيبا، مردم‌محور، با ثبات و مقتدر از نظام اسلامي را به نمايش گذاشت.
-ازآنجائيكه به موجب قانون برگزاري انتخابات يكي از وظايف مهم وزارت كشور بحساب مي‌آيد از يكسال قبل از تاريخ شروع ثبت نام داوطلبان، ستاد انتخابات كشور:
- با تاكيدات رياست محترم جمهور جناب آقاي دكتر احمدي نژاد مبني بر اجراي دقيق وظايف ذاتي و قانوني و با مبنا قراردادن 4 رويكرد قانونمداري ، امانتداري، عدالت محوري و حضور گسترده مردم و با تشكيل 7 كميته تخصصي، 4 اداره و 6 گروه كارشناسي فعال گرديد و از همه زيرساخت‌هاي كشور ، و ظرفيت‌ها براي برگزاري انتخاباتي با شكوه و در تراز جمهوري اسلامي ايران بهره گرفت.
- در خصوص امنيت انتخابات ، وزارت كشور و شوراي امنيت كشور و شوراي تامين استانها حسب وظايف قانوني با سازماندهي و بسيج كليه امكانات و با هماهنگي و همكاري جامعه امنيتي و با بكارگيري 297 هزار نفر از مأموران انتظامي و بسيج و با استفاده از امكانات ترابري هوايي ، زميني و دريايي براي جزاير و مناطق صعب‌العبور امنيت بيش از 47 هزار شعبه را در سراسر كشور تامين نمود.
- از آنجايي كه وزارت كشور بر اساس ماده 25 قانون انتخابات، مسئول حسن جريان انتخابات نيز مي‌باشد در اين راستا نسبت به تشكيل هيات مركزي بازرسي با هدف پيشگيري از بروز تخلفات احتمالي و اجراي بي‌نقص قانون اقدام و با بكارگيري 54 هزار نفردر سراسر كشور در قالب 31 هيات بازرسي استاني همه فرايندهاي انتخابات را با دقت هرچه تمامتر كنترل و پايش مي نمود بطوري كه در مرحله اول و دوم انتخابات در بسياري از حوزه‌ها فاقد شكايت بوديم و در ساير حوزه‌ها نيز شكايتي كه بتواند به مباني برگزاري انتخابات خدشه وارد كرده و صحت و سلامت انتخابات را زير سوال برده باشد دريافت نگرديد.
- وزارت كشور با درك صحيح از اهميت و حساسيت اين دوره از انتخابات و همچنين با عنايت به نقش مجلس شوراي اسلامي در چرخش مسؤليتها و توزيع متوازن آن در پهنه سياسي كشور، و جايگاه رفيع آن در ساختار قانونگذاري كشور براي اولين بار تمهيدات ويژه اي را بكار بست كه بطور اجمال به آن اشاره مي‌كنم.
1-از دستاوردهاي مهم اين دوره از انتخابات در اجراي تبصره 7 ماده 9 الحاقيه قانون انتخابات مصوب 26/1/86 ، برگزاري انتخابات تمام رايانه‌اي در 14 حوزه و 1400 شعبه اخذ راي در مرحله اول و 7 حوزه و 1500 شعبه اخذ راي در مرحله دوم و دريافت  947760 راي الكترونيكي در مرحله اول و 580003 راي الكترونيكي در مرحله دوم بود كه با موفقيت انجام گرفت.
- در اين حوزه‌ها نتيجه آراء حدود 60 الي 90 دقيقه پس از پايان زمان رأي‌گيري مشخص گرديد.
- اخذ راي تمام الكترونيك و طراحي و ساخت سامانه جامع انتخابات با سيستم عامل بومي توسط متخصصين داخلي و با استفاده از همه زيرساخت‌ها و ظرفيت‌هاي كشور كه منجر به جلب نظر موافق شوراي محترم نگهبان گرديد تجربه ارزشمندي بود كه توانست
در يك محيط كاملاً امن ، پايدار و تحت كنترل كليه اطلاعات را فيمابين شعب ، فرمانداريها و ستاد انتخابات مبادله و نقش به سزايي در افزايش سرعت ، دقت و شفافيت در فرايند انتخابات داشته و بستر و زمينه را براي برگزاري انتخابات تمام الكترونيكي در انتخابات آتي بدون هيچ گونه ابهام فني و اجرايي فراهم نمايد .
2- بهره‌گيري از سامانه جامع انتخابات در كليه حوزه‌هاي انتخابيه و شعب اخذ راي در سراسر كشور و مكانيزه نمودن تمامي 25 فرايند اصلي و 80 گام اجرايي بويژه ارسال مدارك ثبت‌نام كنندگان به شوراي نگهبان و مراجع چهارگانه استعلامي(وزارت اطلاعات، سازمان ثبت احوال ، ناجا ،دادستاني كل كشور) كه اين امر فرصت مناسب براي بررسي و پاسخگويي به استعلامات انجام شده را در كوتاهترين زمان براي مراجع چهارگانه مذكور ميسور نمود.
3-فراهم نمودن شبكه ارتباطي تا سطح شعب با استفاده از زيرساخت‌هاي ارتباطي ، مخابراتي و اَمنِ موجود در كشور و حذف استفاده از بستر اينترنت و بهره‌گيري از امضاء الكترونيكي براي تأييد اطلاعات.
4-افزايش دقت ، صحت و سرعت در شمارش و اعلام نتايج.
5- استعلام و احراز هويت رأي دهندگان از طريق استفاده از 120 ميليون ركورد پايگاه اطلاعاتي سازمان ثبت احوال كشور و همچنين استفاده كامل از شماره ملي.
6- توسعه كيفي شبكه VPN وزارت كشور تا سطح فرمانداريها و بخشداريها با هدف دسترسي برخط به سيستم جامع انتخابات و برقراري ارتباط شبكه‌اي برخط با استفاده از بستر فيبر نوري و امن با مراجع استعلامي چهارگانه.
7- طراحي و ساخت تجهيزات رأي‌گيري تمام مكانيزه شامل: دستگاههاي صندوق اخذ رأي الكترونيكي، ترمينال مخصوص مجري و ترمينال مخصوص ناظر در سقف 10 درصد حوزه‌هاي انتخابيه.
8- تهيه طرح جامع آموزش مجريان انتخابات در قالب همايش‌هاي سراسري توجيهي- آموزشي در سطوح مختلف مديريتي و كارشناسي و تدوين متون آموزشي به منظور ارتقاء سطح اطلاعات و مهارتهاي حرفه‌اي مجريان و دست اندركاران برگزاري انتخابات بطوريكه 500/614 نفر از مجريان و اعضاء شعب در قالب 525/032/4 نفر ساعت تحت پوشش اين برنامه‌ها قرار گرفتند.
9- به منظور اطلاع‌رساني و شفاف نمودن فضاي سياسي و انتقال اخبار، اطلاعات و پيام صحيح به آحاد جامعه در خصوص مراحل و روند برگزاري انتخابات طبق زمانبندي معين، تعاملات گسترده‌اي با اصحاب رسانه، جرايد، مطبوعات سراسري و استاني، خبرگزاري‌هاي داخلي و خارجي به ويژه با شبكه‌هاي مختلف رسانه ملي در بخش‌هاي گوناگون خبري و برنامه‌سازي به انجام رسيد كه منجر به آگاهي افزونتر مردم و داوطلبين و مشاركت گسترده‌تر گرديد.
10- بررسي ، اصلاح و تدوين آيين نامه انتخابات و تصويب آن در هيات محترم دولت به منظور تسهيل در امر برگزاري انتخابات.
11- بكار گرفتن مؤلفه‌هاي خاص امنيتي در طراحي و چاپ تعرفه‌هاي اخذ راي و اتخاذ مديريت استاني در توزيع آن به نحوي كه در اين دوره براي نخستين بار در هيچ حوزه و شعبه‌اي با كمبود تعرفه مواجه نشديم.
12- بهره‌گيري ازظرفيت‌هاي اجتماعيِ ائمه محترم جمعه و شواهاي اسلامي شهر و روستا، دانشگاهيان ، فرهنگيان ، اصناف ، اقشار و گروههاي مختلف ، معتمدين و نخبگان كشور به منظور فراهم ساختن بستر و زمينه حضور گسترده مردم در انتخابات .
- انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در سطح 207 حوزه انتخابيه اصلي و 793 حوزه فرعي و 46902 شعبه اخذ راي شهري و روستايي ثابت و سيار در 12 اسفندماه 1390
- براي انتخاب (290) نفر و با حضور ميليوني زن و مرد ، پير و جوان در پاي صندوقهاي اخذ راي برگزار گرديد
- لازم به ذكر است در روند اجرايي انتخابات با دريافت 21944 پاسخ استعلام از مراجع چهارگانه از مجموع 5405 داوطلب نمايندگي مجلس پس از انصراف تعدادي از نامزدها و رسيدگي توسط هيات هاي اجرايي و نظارت نهايتاً تعداد 3444 نفر از سوي شوراي محترم نگهبان تاييد صلاحيت شدند.
- در مرحله اول انتخابات 223 نفر از نامزدها به مجلس راه يافتند و انتخابات 2 حوزه، هر كدام داراي 1 نماينده از سوي شوراي محترم نگهبان باطل گرديد.
- مرحله دوم انتخابات در تاريخ 15 ارديبهشت 1391 در سطح 33 حوزه و 14304 شعبه اخذ راي براي انتخاب 65 نفر از ميان 130 نامزد راه يافته به مرحله دوم برگزار شد .
- شايان ذكر است در مرحله دوم انتخابات از 33 حوزه انتخابيه صحت انتخابات در 28 حوزه از سوي شوراي محترم نگهبان مورد تاييد قرار گرفته و 57 نفر از منتخبين مردم به مجلس شوراي اسلامي راه يافتند و تا كنون در خصوص 5 حوزه‌انتخابيه نتايج بررسي‌ها به وزارت كشور واصل نگرديده است البته كليه حوزه‌هاي انتخابيه كه صحت انتخابات آنها تاييد شده تمامي اعتبارنامه نمايندگان مربوط صادر گرديده و به مجلس شوراي اسلامي ارسال گرديده است.
- با عنايت به ارتقاء شرط حداقل مدرك تحصيلي از كارشناسي به كارشناسي ارشد يا معادل آن، 34 درصد از منتخبين داراي مدرك تحصيلي دكترا ، 41 درصد فوق ليسانس ، 12 درصد حوزوي و 13 درصد با سابقه نمايندگي مي‌باشند.
- از 432 نفر داوطلب زن 230 نفر وارد رقابت انتخاباتي شده و نهايتاً 9 نفر آنان به مجلس راه يافتند كه نسبت به مجلس هشتم 1 نفر افزايش داشته است.
-از ميان نمايندگان منتخب جوانترين آنان 30 سال و مسن‌ترين آنان 73 سال مي‌باشد و بالغ بر نيمي از منتخبين اين دوره در محدوده سني 40 تا 50 سال قرار دارند.
- 33 درصد از منتخبين از ميان نمايندگان محترم مجلس هشتم و 5 درصد داراي سابقه نمايندگي ادوار گذشته مي باشند كه به مجلس نهم راه پيدا كرده‌اند به عبارتي مجموعاً حدود 66 درصد از نمايندگان جزء منتخبين جديد مي باشند.
- مردم با دادن 30 ميليون و 905 هزار و 605 راي و افزايش حدود 7 ميليون رأي نسبت به دوره هشتم مشاركت 64 درصدي را رقم زدند.
- حضور850 هزار نفر عوامل اجرايي، بازرسي و امنيتي انتظامي و 47 هزار نفر كاربر رايانه و ارتباط همزمان آنان با وزارت كشور عرصه انتخابات را به يكي از بزرگترين جلوه ها و نمادهاي مديريت كلان و سيستمي تبديل كرد كه بدون ترديد اين مهم جز در پرتو عنايات الهي، تلاش‌هاي مستمر همه دست اندركاران و حضور پرشكوه و حماسه ساز مردم محقق نمي‌گرديد.
- در پايان برخود لازم مي‌دانم از تدابير و رهنمودهاي مقام معظم رهبري و همچنين حمايت‌هاي مشفقانه رياست محترم جمهوري جناب آقاي دكتر احمدي نژاد و همكارانم در هيات محترم وزيران تشكر نمايم.
-از شوراي محترم نگهبان ، استانداران، فرمانداران ، بخشداران ، هيات‌هاي اجرايي متشكل از معتمدين مردم ، هيات‌هاي نظارت ، ستادانتخابات، ستادهاي‌استاني، بازرسي ،اعضاء شعب ،مراجع چهارگانه ، نيروهاي امنيتي ،انتظامي‌و‌نظامي و بسيج و همچنين همكاريهاي ارزنده وزارتخانه‌هاي‌ ارتباطات و فناوري اطلاعات و آموزش و پرورش تشكر مي‌كنم.
- ازهمه داوطلبان و هواداران آنان، احزاب و تشكل‌هاي مختلف سياسي كه با حضور خود تنور انتخابات را گرم نموده و فضايي سرشار از شور و نشاط را در كشور جاري ساختند از صميم قلب سپاسگزاري مي‌كنم.
-از مطبوعات ، رسانه‌هاي گروهي و به ويژه رسانه ملي كه نقش سازنده و مؤثري در پوشش مناسب و به هنگام اخبار انتخاباتي و همچنين خنثي كردن فضاي مسموم تبليغاتي و جنگ رواني قدرتهاي استكباري ايفا نمود قدرداني مي‌نمايم .
فرصت را مغتنم شمرده و تقدير خالصانه و خاضعانه خود را به پيشگاه ملت رشيد ، بزرگ و سرافراز ايران اسلامي كه برنده اصلي انتخابات هستند تقديم مي‌دارم.
-انشاءا... منتخبان مردم در خانه ملت با تمسك به حبل‌المتين‌الهي و در سالي كه مزين به شعار راهبردي توليد ملي ، حمايت از كار و سرمايه ايراني است از طريق تدوين قوانيني كارآمد و در تراز ملت بزرگ ايران ، همّ خود را براي اعتلاي ايران اسلامي و خدمت به آحاد مردم به ويژه محرومان و مستضعفان جزم و دوره جديدي را در تاريخ درخشان انقلاب اسلامي رقم خواهند زد.
- توفيق همه شما را از درگاه خداوند تبارك و تعالي خواستارم . والسلام عليكم و رحمه الله و بركاتهُ
Portal Administration 6.396484E-02 ITShomal.com