شنبه 01 مهر 1396

نماینده بابل بر جلوگیری از ساخت و ساز در حاشیه رودخانه ها تاکید کرد

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی خواستار جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه رودخانه های مازندران به منظور جلوگیری از وقوع سیلاب در مناطق مختلف این استان شد.

ˈ حسین نیازآذری ˈ از مازندران به عنوان استان در معرض وقوع حوادث غیر مترقبه ، بویژه سیلاب نام برد و گفت : تخریب منابع طبیعی و جنگل ، نساختن سد و بی توجهی به طرح آبخیزداری هم سبب شده تا ضریب وقوع سیلاب در مازندران افزایش یابد.

وی به خسارت های زیاد ناشی از وقوع سیل و سیلاب در مازندران پس از هر بارندگی شدید اشاره کرد و افزود : دستگاه های اجرایی ذیربط در داخل شهرها مانند شهرداری ها و نیز خارج از شهرها مانند بخشداری ها باید از هرگونه ساخت و سازهای غیر مجاز در حاشیه رودخانه ها جلوگیری کنند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت : اگر هر یک از دستگاه های اجرایی به وظایف خود در جلوگیری از هرگونه تخلف از سوی عده ای در شهرها و روستاها عمل کنند ، خسارت های ناشی از سیل ، زلزله ، آتش سوزی و مواردی از این قبیل در جامعه کاهش خواهد یافت.

وی افزود : همکاری مردم نیز می تواند در جلوگیری از وارد شدن خسارت های مالی و جانی ناشی از وقوع سیلاب بسیار تاثیر گذار باشد.

استان مازندران از آغاز فصل پائیز امسال تاکنون شاهد دستکم وقوع سه مورد سیل و سیلاب در مناطق مختلف بود که تازه ترین مورد آن جاری شدن سیل در غرب استان بویژه شهرستان های نوشهر و چالوس بود که بر اساس اعلام مراجع رسمی بیش از 860 میلیارد ریال خسارت بر جای گذاشت.

جاری شدن سیل در شهرستان بهشهر در اواخر مهر ماه امسال نیز دستکم پنج کشته ، 35 زخمی و بیش از 670 میلیارد ریال خسارت در پی داشت.

در حالی که آثار زخم سیل در این مناطق هنوز التیام نیافته است ، بارندگی های شدید دو روز گذشته سبب آبگرفتگی بخشی از مناطق شهری و روستایی در شهرستان آمل و محمودآباد شده است.

کارشناسان منابع طبیعی از اجرا نشدن طرح های آبخیزداری ، لایروبی نشدن رودخانه ها و تخریب جنگل به عنوان مهم ترین علل وقوع سیل و سیلاب پس از هر بارندگی شدید در مازندران در سال های اخیر یاد می کنند.

ساخت و سازهای غیرمجاز در حاشیه رودخانه ها نیز مهم ترین علت بر جای ماندن تلفات و به بار آمدن خسارت های سنگین پس از وقوع سیل در مناطق مختلف مازندران اعلام شده است.
Portal Administration 5.859375E-02 ITShomal.com