جمعه 31 شهريور 1396

کشاورزی اولویت اول مازندران است

استان مازندران با 239 هزار هکتار اراضی شالیزاری 42درصد برنج کشور را تولید می کند که این رقم در صورت حمایت مسئولان قابل افزایش است و به طور مشخص جلوگیری از واردات در زمان برداشت محصول را خواستاریم.

پیام حسین نیازآذری رییس مجمع نمایندگان استان مازندران به مراسم اولین نشا مکانیزه برنج کشور در استان مازندران

امروزه تامین غذایی یکی از محورهای اساسی امنیت ملی کشورها تلقی شده و علاوه بر آن یکی از پایه های محوری اقتصاد کشورها نیز محسوب می شود.

در همین راستا توجه به بخش کشاورزی باید از الزامات توسعه تلقی گردیده و حتی یک راهبرد برای امنیت ملی به شمار آید و اهمیت بخش کشاورزی در خودکفایی ملی چنان جایگاه دارد که سایر بخش ها را مورد توجه  قرار داده است .

بخش کشاورزی با حوزه علم و دانش، تکنولوژی ، صنعت، تجارت ، بهداشت،حمل و نقل،اقتصاد، اشتغال،فرهنگ و سایر شئون اجتماعی و اقتصادی ارتباط معنا داری برقرار کرده است از این جهت اهتمام همه جانبه بخش کشاورزی و فعالان این بخش از ضروریات کشور داری است.

مسئله کشاورزی از نظر این جانب چنان مهم است که جا دارد شورایی متشکل ازقوای مختلف و بخش خصوصی و صنفی در کشور تشکیل شود تا سیاست ها، برنامه ها و خط مشی مرتابط با بخش کشاورزی را مدیریت نماید.

ازآنجائیکه ما کشور کم آبی هستیم و از طرفی هزینه تولید به روش سنتی مقرون به صرفه نیست،مکانیزه کردن کشاورزی و استفاده از تکنولوژی روز نقش بسزایی در اقتصادی نمودن تولیدات کشاورزی داشته که موجب افزایش راندمان و بهره وری خواهد بود.

حضار محترم ،کشاورزان و مسئولان گرامی ،اینجانب تقارن این مراسم را با روز ملی و فناوری هسته ای و جریان سازحماسه ای می دانم که مقام معظم رهبری با حکمت آن را شعار سال قرار داده اند.

مردم شریف استان مازندران پس از سربلندی در مهمانوازی ملی در ایام نوروز که صنعت گردشگری را به رخ کشید این بار با سختکوشی عزم آن دارد تا یکی دیگر از قطعه های حماسه اقتصادی را به سیاق لشکریان همیشه سرافراز 25 کربلا خط شکنی نماید.

باور قلبی اینجانب و همکاران عضو خانه ملت این است که اگر اندکی حمایت های مسئولان نظام به ویژه دولت محترم به استان مازندران فزونی یابد این استان انقلابی و ولایی کشور را از درآمدهای نفتی نجات خواهد داد.

کشاورزی به عنوان اساس و خودکفایی ملی به توجه بیشتری نیاز داردو دغدغه های کشاورزان در تامین نهاده های کشاورزی ، بیمه کشاورزان، خرید تضمینتی،برق دار کردن چاه های کشاورزی ، ارائه تسهیلات بانکی کم بهره، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی مرتبط با بخش کشاورزی حلقه واسط تولید و صادرات است و استان مازندران ظرفیت صنعتی صنایع مرتبط را دارد از این رو تجاری سازی محصولات کشاورزی و صادراتی نمودن آنها نقش مهمی در اقتصادی شدن تولیدات دارد و مستلزم استقرار صنایع تیدیلی و تکمیلی است.

همکاری کشاورزان عزیز با تشکل های صنفی،و متخصصان این بخش در علمی نمودن و آینده کاشت، داشت و برداشت از الزمات و ضروریات جامعه امروزو تغییر روش سنتی به شیوه های مدرن و انکار ناپذیر است.

از آنجائیکه برنج از محصولات استراتژیک کشورمان بوده و در سبد غذایی خانواده های ایرانی جایگاه ویژه دارد ضروری است با حمایت خاص بانک ها، مراکز تحقیقاتی و همکاری کشاورزان به سمت افزایش تولید سوق داده شود.

استان مازندران با 239 هزار هکتار اراضی شالیزاری 42درصد برنج کشور را تولید می کند که این رقم در صورت حمایت مسئولان قابل افزایش است و به طور مشخص جلوگیری از واردات در زمان برداشت محصول را خواستاریم.

شب گذشته که در معیت یکصد عضو پارلمان مهمان نوروزی آقای دکتر احمدی نژاد بوده ایم درخواست ها و مطالبات کشاورزان مازندرانی را محضر ایشان انعکاس داده ایم و از رئیس جمهور خواسته ایم به کشاورزی توجه ویژه شود

نمایندگان مردم سخت کوش مازندران در خانه ملت رجا واثق دارند که مردم انقلابی مازندران را با همت مضاعف و کارو تلاش انقلابی در عرصه حماسه اقتصادی جهاد گرانه وارد اراضی کشاورزی شده وبا افزایش تولید به خودکفایی کمک خواهند کرد.

در این مجال با اعتزاز از عدم حضور در این مراسم به دلیل حضور در کمیسیون تلفیق بودجه سال 92 از همه مسئولین و دست اندرکاران مرتبط با بخش کشاورزی استدعا دارم حامی کشاورزان و تولیدگران بی نام و نشان باشند و نگذارند کشاورزی مازندران به فراموشی سپرده شود و یا با غیر اقتصادی شدن تولیدات کشاورزی شاهد تغییر کاربری اراضی باشیم.

شایان ذکر است مراسم اولین نشا مکانیزه برنج کشور عصر روز سه شنبه بیست فروردین با حضور مقامات وزارت جهاد کشاورزی ، استاندار مازندران و تعدادی از کشاورزان در روستای رمنت شهرستان بابل برگزار شد و پیام رییس مجمع نمایندگان استان توسط ایرج نیازآذری رییس دفتر مجمع نمایندگان دراین مراسم قرائت شد.

 

عکس/ مجید نیکجو

Portal Administration 6.713867E-02 ITShomal.com