جمعه 31 شهريور 1396

نیازآذری : سند چشم انداز آب در حال تدوین است

كميسيون كشاورزي در جلسه اخير خود با وزير نيرو ومعاونانش پيرامون مسئله توليد آب به نتايج مطلوبي رسيد / كميسيون كشاورزي بحث كلان آب را بررسي كرده و به‌دنبال برنامه‌هاي دولت است تا به تصويب برساند / قرار شده است كه يك كارگروه ويژه متشكل از مجلس و وزارت نيرو به بررسي طرح جامع آب بپردازند.

اخيرا مقامات دولت يكي پس از ديگري درباره بحران كم‌آبي هشدار داده‌اند و رئيس‌جمهور هم براي حل بحران آب، به مسئولان دستوري مبني بر تشكيل شوراي‌عالي آب داده است. از طرفي با توجه به اينكه شهر تهران در معرض خطري جدي‌تر قرار دارد در پي اقدامات اخير، حتي كار به جايي رسيده كه براي تامين آب شرب تهراني‌ها قرار است از ارتفاع 1500متري كوه‌هاي البرز تونل زده شود و مسير برخي رودهاي كشور مانند كارون به سمت مركز منحرف شود كه طبيعتا با اعتراض مردم برخي استان‌ها مواجه شده است. همه اينها تنها بخشي از پيامدهاي بحران كم‌آبي است اما تاثير مهم‌تر در بخش زيست‌محيطي و اقتصاد كشاورزي و.. است كه به مرور آشكارتر خواهد شد. طرح جامع آب در دست طراحي است 

طبق نمودارها نگراني در مورد كم‌آبي‌ جدي است زيرا خشكسالي‌ها، برداشت بيش از حد از آب‌هاي زيرزميني و حفر بي‌رويه چاه‌ها وضعيت آب را در كشور بحراني كرده است. اما اخيرا به دستور رئيس‌جمهور قرار است شوراي‌عالي آب تشكيل شود. 

در جلسه هفته گذشته اعضاي كميسيون كشاورزي با وزير نيرو بحث مديريت بهينه و بهره‌وري آب از جمله دغدغه‌هايي عنوان شد كه نياز به برنامه‌ريزي سريع بلندمدت دارد.«رحمت‌الله نوروزي» نماينده مردم علي‌آباد كتول در مجلس به تهران امروز مي‌گويد: «قرار شد كارگروهي شامل مجلس و وزارت نيرو تشكيل شود تا به بررسي طرح جامع آب بپردازند.رئيس‌جمهور به‌عنوان رئيس شوراي‌عالي آب، وزير نيرو به‌عنوان دبير شوراي عالي آب و محمدتقي توكلي نماينده مردم اليگودرز از جمله اعضاي شوراي‌عالي آب هستند كه بايد در مورد آب شرب، آب مصرفي كشاورزي و صنعتي تصميم‌گيري كنند.» 

حسين نياز آذري عضو ديگر كميسيون كشاورزي با نگاه مثبت به اين طرح به تهران امروزمي‌گويد: «كميسيون كشاورزي در جلسه اخير خود با وزير نيرو ومعاونانش پيرامون مسئله توليد آب به نتايج مطلوبي رسيد. كميسيون كشاورزي بحث كلان آب را بررسي كرده و به‌دنبال برنامه‌هاي دولت است تا به تصويب برساند. حال قرار شده است كه يك كارگروه ويژه متشكل از مجلس و وزارت نيرو به بررسي طرح جامع آب بپردازند. به گفته نيازآذري طرح جامع آب، مجموعه سياستگذاري‌هاي دولت در حوزه آب را شامل مي‌شود به عبارتي سند چشم‌انداز آب در حال تدوين است كه اكنون وزارت نيرو سرگرم تهيه اين طرح است تا به مجلس ارائه كند. اين نماينده مجلس از مزاياي اين طرح به برطرف شدن خلأ‌هاي قانوني در حوزه آب اشاره مي‌كند.» 

طرح انتقال آب از سد تنظيمي اميركبير كرج به تهران قرار است از ارتفاع 1542 متري و با حفر 30 كيلومتر تونل، آب شرب 3 ميليون و 500 هزار تهراني از سد كرج به تهران منتقل شود. 

به گفته مجري اين طرح، فاز نخست تصفيه‌خانه ششم تهران پيشرفت 32 درصدي داشته و در انتظار تامين منابع مالي است. سيامك نيلچيان در گفت‌وگويي با مهر با بيان اينكه آب تهران از سدهاي 5 گانه اميركبير، لار،‌لتيان، طالقان و ماملو تامين مي‌شود گفته است: بيش از 50 سال از عمر مفيد سد اميركبير مي‌گذرد و سامانه‌هاي انتقال آب آن نيز از سد تا آبگير بيلقان گرفته تا تصفيه‌خانه‌هاي شماره يك و دو تهران عمر زيادي دارند. 

عضو كميسيون كشاورزي درخصوص احداث تونل البرز براي تامين آب آشاميدني تهران مي‌گويد: «ناچاريم كانال‌كشي كنيم اگر نه در آينده نزديك آب تهران جيره‌بندي خواهد شد.» 

به گفته رحمت‌الله نوروزي مصرف آب تهراني‌ها بسيار بالاست و مجبور به اين اقدام هستيم. اما عضو ديگر كميسيون كشاورزي اين طرح را بسيار مفيد دانسته و مي‌گويد: «اين طرح مشكل بحران آب تهران را تا حدودي بهبود خواهد بخشید. البته تصفيه‌خانه ششم بايد ساخته شود كه زمان بر است اما تصفيه‌خانه هفتم كه از سد ماملو گرفته شده و درجنوب تهران در حال ساخت است تا پايان امسال به بهره‌برداري خواهد رسيد كه هم از لحاظ كمي، هم كيفي تاثير بسيار مطلوبي خواهد داشت.» راهكارهاي مقابله با بحران كم‌آبي 

مديريت آبياري مكانيزاسيون و كاشت محصولات كشاورزي با مصرف آب كمتر از جمله راهكارهايي است كه «نوروزي» درخصوص بهبود وضعيت آب مصرفي كشاورزي مطرح مي‌كند. اين نماينده مجلس مي‌گويد: «همچنين از جمله راهكارهاي ديگر اجراي سياست‌هاي تشويقي است كه بايد اين سياست‌ها را دنبال كنيم مثلا مشتركين كم‌مصرف تشويق شوند. از طرفي دولت بايد حمايت‌هاي كامل از آبياري كشاورزي، كانال‌كشي و...داشته باشد همچنين تمهيداتي از جمله سيستم كنتورهاي مجزا براي مجتمع‌هاي بزرگ مسكوني بخصوص در تهران بايد اعمال شود.» نوروزي معتقد است «براي جلوگيري از بحران شديد آب تهران بايد آگاهي‌رساني به مردم توسط صداوسيما انجام شده و وزارت نيرو تدابيري ويژه بينديشد. كشور ما به‌دليل شرايط جغرافيايي نيمه‌خشك و در برخي مناطق كشوري خشك محسوب مي‌شود از طرفي وضعيت بارش در كشور مطلوب نبوده و به همين خاطر بايد اين نعمت خدادادي به نوعي كنترل شود. متاسفانه مديريت حوزه آب همواره در كشور با مشكل مواجه بوده است.» اين عضو كميسيون كشاورزي با بيان اين مطلب مي‌افزايد: «مديريت آب با بحراني جدي روبه‌رو است.» 

مديريت منابع آب در ايران كه سال‌هاي طولاني در دستور كار نبود و از انظار دور نگه داشته مي‌شد، با افزايش مشكل كمبود آب و اثرات آن بيش از پيش مطرح شده است. نسبت افزايش سريع جمعيت ايران، خشكسالي، كاهش ميزان بارندگي، توفان‌هاي اخير شن و نمكي شدن منابع آب و خاك، نه‌تنها مديريت منابع آب كشور بلكه روابط با كشورهاي همجوار كه آب‌هاي فرامرزي دارند، به‌ويژه با عراق را تحت‌تاثير قرار مي‌دهد. اجراي بزرگ‌ترين طرح آب رساني تهران تا سال 1410 

تهران از شهرهايي است كه در آستانه در جيره‌بندي قرار دارد. با ادامه روند مصرف آب در پايتخت و افت شديد ذخيره آب پشت سدها، اعمال افت فشار آب در مناطق شرقي تهران آغاز شده كه در صورت عدم تغيير اين روند، افت فشار در تمامي مناطق تهران برنامه‌ريزي خواهد شد و در گام بعدي نيز جيره‌بندي آب در تهران دور از انتظار نخواهد بود. اما اخيرابرنامه‌هايي براي اين مشكل در دست اقدام است. 

مديرعامل شركت مهندسان مشاور لار درخصوص بزرگ‌ترين طرح آبرساني تهران به موج گفته است: در بزرگراه صدر، كابل‌ها به زيرزمين منتقل شده و بزرگراه همت در مرحله جمع‌آوري كابل‌ها و كانال‌كشي است، ضمن اينكه اين برنامه در بزرگراه شيخ بهايي هم اجرا خواهد شد. 

به گفته محمد توده رنجبر احداث تونل‌هاي زيرزميني براي انتقال خطوط برق به زيرزمين در تهران از ديگر فعاليت‌هاي شركت مهندسان مشاور لار است كه هم‌‌اكنون در دست اجراست و اجرايي شدن اين برنامه هم از جهت پدافند غيرعامل و مواجهه با پديده‌هايي همچون زلزله اهميت دارد. 

در بزرگراه صدر، كابل‌ها به زيرزمين منتقل شده و بزرگراه همت در مرحله جمع‌آوري كابل‌ها و كانال‌كشي است، ضمن اينكه اين برنامه در بزرگراه شيخ بهايي هم اجرا خواهد شد. 
Portal Administration 6.005859E-02 ITShomal.com