جمعه 31 شهريور 1396

قول وزاری کشاورزی و صنعت به اعضای کمیسیون کشاورزی مبنی بر عدم واردات گوشت سفید

تولید جوجه یک روزه جایگاه ویژه‌ای در صنعت دارد،گفت:ایران جزء هشت کشور دنیا است که تکنولوژی لاین را برای تأمین اجداد جوجه های یک روزه در اختیار دارد که متأسفانه اکنون این مرکز در شمال کشور فعال نیست.

عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس، با بیان اینکه تولید جوجه یک روزه جایگاه ویژه‌ای در صنعت دارد،گفت:ایران جزء هشت کشور دنیا است که تکنولوژی لاین را برای تأمین اجداد جوجه های یک روزه در اختیار دارد که متأسفانه اکنون این مرکز در شمال کشور فعال نیست.

حسین نیازآذری درگفت و گو باخبرنگار اقتصادی خبرگزاری خانه ملت،در پاسخ به این سوال که چندی پیش معاون وزیر جهاد کشاورزی از مازاد تولید مرغ و گوشت قرمز و صادرات این محصولات به سایر کشورها خبر داد، اما در حال حاضر قیمت مرغ و گوشت قرمز بیش از 5 درصد افزایش داشته به طوری که مرغ کیلویی 6350 تومان و گوشت قرمز کیلویی 28 هزار تومان عرضه می شود، اگر درکشور مازاد تولید وجود دارد پس چرا شاهد افزایش قیمت گوشت و مرغ هستیم؟آیا با این تناقض گویی ها بازار شب عید تنظیم می شود؟گفت: کشور اکنون در تولید گوشت سفید از جمله مرغ با کمبودی مواجه نیست به همین جهت باپیش بینی انجام شده از سوی ستاد تنظیم بازار میزان مرغ تولیدی در کشور پاسخگوی نیاز جامعه است، بنابراین نیازی به واردات مرغ برای ایام شب عید وجود ندارد.

ثبات قیمت مرغ منوط به نظارت سازمان تعزیرات حکومتی

نماینده مردم بابل درمجلس شورای اسلامی،تصریح کرد:چندی پیش در کمیسیون کشاورزی جلسه ای در خصوص تأمین نیاز محصولات پروتئینی از جمله گوشت قرمز و مرغ برای ایام شب عید با وزیر جهاد کشاورزی و وزیر صنعت، معدن و تجارت داشتیم که مسئولان اعلام به عدم واردات مرغ برای ایام شب عید کردند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، اظهار داشت: تولید مرغ در کشور به میزان کافی است به همین علت قیمت این محصول فقط باید از سوی دولت به ویژه سازمان تعزیرات حکومتی کنترل شود.

واردات 5 درصدی گوشت قرمز برای تأمین نیاز شب عید

نیاز آذری، افزود: درآن جلسه وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که فقط 5 درصد کمبود گوشت قرمز برای تأمین نیاز داخلی داریم که باید از طریق واردات تأمین شود که اعضای کمیسیون کشاورزی نیز مخالف واردات 5 درصدی گوشت قرمز به کشور بودند.

وی، ادامه داد: اعضای کمیسیون کشاورزی بر این باورند که چنانچه دولت از تولید کنندگان داخلی حمایت عملیاتی کند به طور حتم با تولید این 5 درصد کمبود گوشت قرمز از سوی دامداران علاوه بر تضمین امنیت غذایی کشور ،ثبات قیمتی محصولات پروتئینی در کشور برقرارخواهد شد.

تولید جوجه یک‌روزه با تکنولوژی لاین

نماینده مردم بابل درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه گرانی محصولات پروتئینی جدا از صادرات است، تصریح کرد:ایران جزء هشت کشور دنیا است که تکنولوژی لاین را برای تأمین اجداد جوجه های یک روزه در اختیار دارد به طوری که در شمال کشور این تکنولوژی بسیار حائز اهمیت است.

این نماینده مردم در مجلس نهم،با انتقاد از اینکه اکنون این مرکز در شمال کشور فعال نیست و نیازمندی کشور از طریق واردات تأمین می شود،اظهار داشت: اعضای کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس از سایتی در حدودهزار و 137 هکتار درشمال کشور که مرکز مهم برای تولید اجداد جوجه های یک روزه به   ویژه گوشت سفید مرغ که سالانه حدودیک میلیون 800 هزار تن محصولات گوشت مرغ در کشور است، بازید کردند.

نیاز آذری، تصریح کرد: در راستای هدفمند کردن یارانه ها مجلس به دولت مجوز داد که در سال آینده حدود 10 هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی را به بخش تولید تخصیص دهد.

عضو کمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس،با تأکید بر اینکه دولت باید این میزان اعتبار را در بخش کشاورزی سرمایه گذاری کند،گفت: چنانچه دولت با سرمایه گذاری از این مرکز مهم حمایت کند به طور حتم علاوه بر تأمین گوشت مورد نیاز کشور،صادرات گوشت به سایر کشورها هم صورت می گیرد که این مهم علاوه بر ثبات قیمت در داخل باعث خودکفایی در تولید گوشت، اشتغال زایی، تضمین امنیت غذایی کشور و جلوگیری از واردات و خروج ارز می شود.

Portal Administration 0.0625 ITShomal.com