پنجشنبه 30 شهريور 1396

اعتبارات دولتی جوابگوی هزینه‌های سنگین آموزشی نیست

نماینده مردم بابل در مجلس گفت: میزان اعتبارات دولتی جوابگوی هزینه‌های سنگین آموزشی نیست.

حسین نیازآذری در بازدید از مجتمع امین‌آباد، دبستان دولتی حاج حسن لاسمی بابل با تاکید بر اینکه مهم‌ترین بخش سرمایه‌گذاری در آموزش و پرورش باید مربوط به آموزش و پرورش ابتدایی باشد، اظهار کرد: سرمایه‌گذاری در آموزش و پرورش نه یک اقدام مصرفی، بلکه یک اقدام زیر بنایی است.

وی بیان کرد: خیران بزرگی چون لاسمی و خیران مدرسه‌ساز به عنوان بازوان قدرتمند دولت در عرصه اقتصادی، افتخار این شهرستان هستند و در این عرصه نمایندگان از هیچ حمایتی دریغ نخواهند کرد.

نیازآذری گفت: هزینه‌های سنگین توسعه نظیر تامین فضای فیزیکی، تجهیزات و ملزومات تشکیل کلاس، هزینه معلمان، چاپ کتب و جزوات لازم و هزینه‌های انرژی و جاری به حدی افزایش یافته که دولت‌ها توانایی پرداخت به شکل مطلوب را ندارند.

وی افزود: در این راستا چون میزان اعتبارات دولت با توجه به هزینه‌های سنگین آموزشی پاسخگو نیست، استفاده از مشارکت‌های بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری این بخش در آموزش از مهم‌ترین راه حل‌ها به شمار می‌رود.

این مسئول تصریح کرد: مسئولان ارشد نظام با توجه به این رویکرد، بسترهای زیرساختی به ویژه فرهنگ‌سازی، احترام و توجه به بخش خصوصی و همچنین تهیه قوانین و مقررات تقویت این رویکرد را در نظام آموزشی فراهم کردند.

نیازآذری با اشاره به اینکه وزارت آموزش و پرورش به عنوان بزرگ‌ترین نهاد تعلیم و تربیت در کشور است، خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در اقتصاد ملی ایفا کند.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: فقر زدایی، حفاظت از محیط زیست و کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی از تاثیرات غیر مستقیم آموزش و پرورش و افزایش بهره‌وری و رشد اقتصادی از تاثیرات مستقیم آموزش و پرورش در اقتصاد ملی است.

وی به نقش ارزنده خیران در عرصه‌های مختلف در بالندگی اقتصادی و فرهنگی کشور اشاره کرد و افزود: مشارکت مردم و خیران یکی از راه‌های مهمی است که از طریق آن می‌توان بسیاری از مشکلات اقتصادی آموزش و پرورش را برطرف کرد.

نیازآذری تصریح کرد: آموزش و پرورش هزینه نیست بلکه سرمایه است زیرا باید فردای ایران و پیشرفت‌های مختلف را در آموزش و پرورش جستجو کرد.

وی یادآور شد: اگر قرار باشد در مجموعه کشور اقدامات بزرگی انجام گیرد باید در آموزش و پرورش تحول ایجاد شود زیرا منشا همه تحولات در آموزش و پرورش است.

Portal Administration 0.0546875 ITShomal.com