پنجشنبه 30 شهريور 1396

تیر خلاص دولت به شالیکار زحمتکش مازندرانی

حسین نیازآذری در جمع خبرنگاران خانه ملت، در رابطه با وضعیت کشت برنج در شمال کشور، اظهار داشت: اکنون تولیدات داخلی حدود 75 درصد از نیاز کشور را تامین می کند و به همین دلیل بارها تاکید شده که از واردات غیر ضروری محصولاتی که در داخل تولید می شوند، جلوگیری شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به ذخیره بیش از نیاز برنج در انبارها، افزود: به همین دلیل دولت تصمیم گرفت که تعاونی های روستایی، اقلام تولیدی کشاورزان را با قیمت توافقی خریداری کنند که این تصمیم، مثبت و در راستای حمایت از تولید ملی گرفته شده است.

وی در رابطه با دلایل کاهش تعرفه واردات برنج از 150 درصد به 10 درصد تصریح کرد: اکنون خواسته ما جلوگیری از واردات برنج است، زمانی که تولید ملی توان تامین نیازهای داخل را دارد، دلیلی برای وضع تعرفه وجود نداشته و به طور کلی باید از واردات آن جلوگیری کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: همچنین می توان با افزایش تعرفه، فضا را برای عرضه تولیدات داخلی مهیا ساخت، در غیر این صورت تنها به تولیدات کشور آسیب وارد کرده ایم و کاهش تعرفه اقدامی غیر منطقی است.

نماینده مردم بابل در مجلس در پاسخ به این سوال که آیا با حذف واردات، شاهد افزایش قیمت برنج در بازار داخلی نخواهیم بود، گفت: قیمت برنج بر اساس نرخ خرید تضمینی تعیین شده و تنها برنج طارم است که با نرخ های نا مشخص معامله می شود، همچنین دولت می تواند یارانه ای برای برنج در نظر گیرد که شاهد رونق تولیدات و حمایت از تولید ملی باشیم.

Portal Administration 0.0703125 ITShomal.com