پنجشنبه 30 شهريور 1396

بیمه تأمین اجتماعی همچنان مطالبه کارگران ساختمانی/ حضور نیازآذری در تجمع کارگران در مقابل مجلس

نایب‌رئیس کانون کارگران ساختمانی کشور با اشاره به اعتراض کارگران به نداشتن پوشش بیمه کارگران ساختمانی گفت: با توجه به کسری بودجه سازمان تأمین اجتماعی، امسال نیمی از کارگران ساختمانی بیمه شده قبلی، بیمه می‌شوند.

خبرگزاری فارس: بیمه تأمین اجتماعی همچنان مطالبه کارگران ساختمانی/ تنها نیمی از کارگران ساختمانی بیمه‌ می‌شوند

سید هادی ساداتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به تجمع صبح امروز تعدادی از کارگران ساختمانی مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این کارگران از ساعتی پیش در اعتراض به اصلاح بند 5 قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس جمع شده‌اند.

وی افزود: بر اساس این طرح،  تامین اجتماعی هر میزان که از محل 12درصد کل هزینه‌های صدور پروانه ساختمانی تأمین شود، به همان میزان می‌تواند کارگران ساختمانی را بیمه کند، این در حالی است که هم اکنون تامین اجتماعی با کسری بودجه مواجه است و حتی 800 هزار کارگر ساختمانی که در 4 سال گذشته تحت پوشش قرار داده است، را نمی‌تواند بیمه کند.

ساداتی گفت:‌ امسال هیچ سهمیه‌ای برای بیمه کارگرانی ساختمانی اختصاص داده نشده و در صورتی که این اصلاحیه تصویب شود، وضعیت بدتری در انتظار بیمه کارگران ساختمانی خواهد بود.

نایب رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی کشور گفت: دقایقی پیش عبدالرضا عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، علیرضا محجوب و نیازآذری از نمایندگان مجلس به میان کارگران آمدند و کارگران سوال خود را مبنی بر اینکه چرا این موضوع در کمیسیون بهداشت و درمان در حال بررسی است، مطرح کردند که نمایندگان در پاسخ به این سوال گفتند، این اتفاق بر اثر یک اشتباه رخ داده و تلاش می‌کنیم، این طرح را به کمیسیون اجتماعی برگردانده و در آنجا بررسی کنیم.

ساداتی افزود: رئیس کمیسیون اجتماعی خطاب به کارگران گفت که طبق اعلام سازمان اجتماعی امسال 700 میلیارد تومان منابع برای این کار اختصاص داده شده و در واقع معادل 400 هزار کارگر بیمه می‌شوند و با این حساب 400 هزار کارگر دیگری که از سال‌های گذشته تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند، امسال از شمول بیمه خارج می‌شوند، به همین دلیل این طرح باید سریعاً بازنگری شود.

این فعال کارگری خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از کارگران ساختمانی در سراسر کشور مشغول فعالیت هستند که معیشت آنها همواره با مشکل مواجه بوده و علاوه بر آن از پوشش بیمه تامین اجتماعی هم برخوردار نیستند، بنابراین امیدواریم نمایندگان مجلس برای رفع مشکل این قشر زحمتکش جامعه که هیچ امنیت شغلی نداشته و همواره در معرض خطر ناشی از کار ساختمانی قرار دارند، تلاش کنند.

Portal Administration 0.03125 ITShomal.com