سه شنبه 04 مهر 1396

تجليل از زنده ياد نوشيرواني گسترش و انتقال فرهنگ و ارزش هاست

مازن انلاين- حسين نيازآذري در يکصدو سيزدهمين سالروز تولد خير بزرگ سيد حسين فلاح نوشيرواني بابل در سالن همايش دانشگاه صنعتي اين شهرستان افزود: مرحوم نوشيرواني در بعد ديني و توسعه اي اقدامات تحسين برانگيزي از خود به يادگار گذاشته است که در بعد ديني دلباخته اهل بيت عصمت و طهارت(ع) بوده است و با الگو پذيري از امام علي (ع) خدمت به يتيمان بي سرپرست را يک افتخار مي دانست.
وي اظهارداشت: به شکر خدا در جامعه اسلامي ما امروز همانند مرحوم نوشيرواني وجود دارند که در شهر بابل با اقدامات خيرخواهانه خود، شهرستان بابل را جزو شش شهر برتر کشور به لحاظ وجود خيرين و کارهاي خيرخواهانه کرده اند.
وي افزود: همه تلاش مان براين است تا با برگزاري چنين آئين هايي اين تفکر و ايده را در جامعه بيشتر و به خصوص براي نسل جديد جامعه گسترش دهيم.
نيازآذري گفت: امروز افتخار مي کنيم که خيريني در شهرستان هستند که اعلام آمادگي کردند يک بيمارستان 200 تختخوابي را با هزينه شخصي خود احداث کنند.
وي بيان داشت: با ملاقاتي که با وزير بهداشت داشتيم مجوز ساخت بيمارستان جامعه زنان در شهرستان اخذ شد که به زودي عمليات اجرايي آن در بابل به کمک خيري که به زودي رسانه اي خواهد شد، آغاز مي شود.
وي گفت: مجلس هم پيرامون وقف و اقدامات خيرخواهانه مصوبات محکمي را در اختيار مردم قرار داده است.
در ادامه اين مراسم همچنين فرماندار بابل گفت: مرحوم نوشيرواني داراي يک روح چند بعدي بود که در انجام کارهاي خيرخواهانه روحي سيري ناپذير داشته است.
محمد تقي عباسپور افزود: کارهاي خير مرحوم نوشيرواني مختص شهرستان بابل نبوده است بلکه در استان هايي همانند مشهد، يزد و ديگر شهرهاي کشور اقدامات ارزشمندي انجام داده است.
دکتر سيف الرضا شهابي محقق و پژوهشگربابلي در رشته تاريخ و فرهنگ نيز بيان کرد: تعادل در وقف ها در شهرستان يک ضرورت است و همه بايد ناشر اين افکار در جامعه باشيم.
وي افزود: 70 درصد وقف هاي صورت گرفته در شهرستان بابل براي عزاداري سالار شهيدان است ، 20 درصد در بخش آموزشي و نيز 10 درصد مسائل بهداشت و درمان مي باشد.
وي گفت: اين وظيفه ماست با برگزاري چنين مراسم هايي ضمن ارج نهادن به اقدامات خيرخواهانه بزرگان شهرستان به خصوص مرحوم نوشيرواني نيازها و ضروريات روز جامعه که خيرين و نيک انديشان بايد کارهاي خيرخواهانه خود را به آن سمت سوق دهند، ساماندهي کنيم.
مرحوم سيد حسين فلاح نوشيرواني فرزند سيد احمد در حدود سال 1281 هجري شمسي در روستاي نوشيروانکلا از توابع شهرستان بابل ديده به جهان گشود و گفته مي شود از همان اوان طفوليت، آثار هوش و استعداد خارق العاده در سيماي اين سيد جليل القدر هويدا بود.
وي در شش سالگي عم جزء را نزد بانويي به نام ملاخيران فرا گرفت و سپس قرآن کريم را نيز در مدت سه ماه از محضر آخوند شيخ محمد سالاري ختم کرد.
او به توصيه جد مادريش مرحوم سيد آقا نوشيرواني براي ادامه تحصيلات به مدارس شرافت و احمدي در بارفروش (بابل کنوني ) رفت و به مدت هشت سال در اين مدارس به تحصيل اشتغال داشت و همواره از شاگردان بسيار خوب و ممتاز بود.
اين خير بزرگ ، پس از مدتي به صورت مستقل به فعاليت اقتصادي و کار تجاري پرداخت و در بازار تجارت آهن ايران موفقيت هايي کسب کرد، تا آنجا که پرداختن به امور تجاري و ديدن زرق و برق تمدن و مظاهر مادي هرگز مانع آن نشد که فکر ، آرمان و ايده مرحوم نوشيرواني از مردمي که از ميان آنها برخاسته بود ، منحرف شود و از مسائل و مشکلات آنان غافل شده و در فکر چاره جويي نباشد.
تربيت اصولي و تحصيل معارف و فرهنگ والاي اسلامي و آشنايي کامل با احکام و شريعت مقدس اسلام از يک طرف و ديدن مصائب و رنج هايي که از ابتداي جواني با آنها مواجه بود و دوش به دوش مردم و در متن جامعه مستضعف آنها را آزموده و تجربه کرده بود چنان روحي بلند و اراده اي نيرومند در او پديد آورد که هم چون مولا و جد بزرگوارش حضرت علي (ع) قلب بزرگ و مهربان و سرشار از عاطفه اش همواره براي امت مسلمان و مظلوم بتپد و وجود خود و خانواده گراميش را در طول حيات پر برکتش وقف خدمت به مردم مستضعف کند.
آن مرحوم بر اساس نوشته هايش بيشتر دارايي عظيم خود را صرف عمران و آبادي ، بويژه در شهرستان بابل کرد و شمار آثار ماندگار مرحوم نوشيرواني در اين شهرستان به 50 مورد برجسته مي رسد که از آن جمله مي توان به ساخت و احداث مدرسه ، هنرستان ، انيسيتو ، دانشکده ، درمانگاه ، زايشگاه ، بانک خون ، پرورشگاه ايتام ، بيمارستان ، مسجد ، پل و غيره اشاره کرد.
بر جاي گذاشتن اين آثار نشان دهنده آينده نگري بزرگ وي در تاثير گذاري بر زندگي و سرنوشت فرزندان آينده ساز کشور و استان مازندران بوده است.
زمين پارک نوشيرواني در جاده بابل اميرکلا و نيز زمين مجتمع بزرگ تفريحي ورزشي واقع در متي کلا، زمين زندان متي کلا، مدرسه نوشيرواني، مرکز خيريه نوشيرواني وابسته به بهزيستي ، خيابان نوشيرواني و ده ها فضاي آموزشي، تفريحي ، فرهنگي و علمي در شهرستان بابل به نام مرحوم نوشيرواني بزرگ به ثبت رسيده است.
ارزشمند ترين يادگار مرحوم نوشيرواني، تاسيس دانشکده صنعتي بابل در زمين به وزارت علـوم اهدا کرد.
اگر چه اجل به اين بزرگ مرد خير مهلت نداد، اما بنايي که در سال 1348 آغاز کرد، در سال 1352 افتتاح شد و در رشته هاي مهندسي برق ، عمران و مکانيک دانشجو پذيرفت.
نام دانشکده صنعتي بابل توسط خود مرحوم نوشيرواني و از نام دانشکده صنعتي پلي کلينک تهران الگو گرفته شد، در حالي که در آن زمان هيچ دانشگاه صنعتي در کشور وجود نداشت و تعداد دانشکده هاي صنعتي هم از عدد انگشتان دست کمتر بود ، لذا اين اقدام وي نشانه دورانديش بودن آن زنده ياد بوده است.
از ابتداي فروردين ماه سال 1387 اين يادگار ارزنده با نام دانشگاه صنعتي نوشيرواني بابل به عنوان دانشگاه مستقل به خدمات علمي – پژوهشي خود ادامه مي دهد و هم اکنون داراي بيش از چهار هزار دانشجو در پنج دانشکده برق و کامپيوتر ، عمران ، مکانيک و صنايع ، شيمي و دانشکده علوم پايه است.
يکي ديگر از اقدامات ارزشمند و ماندگاري که مرحوم نوشيرواني برجاي گذاشته، بنياد نهادن بزرگ ترين مرکز نگهداري معلولان کشور در مازندران است.
اين مرکز در سال 1344 با همت مرحوم نوشيرواني تاسيس شد و تا سال 1360 به عنوان پرورشگاه يتيمان مشغول فعاليت بود و بعد از آن با نظارت سازمان بهزيستي کشور به عنوان مرکز خيريه نگهداري معلولان ذهني و امدادرساني به اين افراد شروع به فعاليت کرد.
در حال حاضر در اين مرکز 135 معلول ذهني و جسمي بالاي 14 سال به صورت شبانه روزي و به صورت ايزوله نگهداري مي شوند.
در حال حاضر مرکز خيريه معلولين نوشيرواني بابل داراي حدود 10 هزار حامي و خادم نيک انديش اعم از پزشکان عمومي و متخصص، مهندسان، معلمان ، کارمندان، و ديگر اقشار مردم است که به طور شبانه روزي اين مرکز را تحت حمايت مادي و معنوي خودشان قرار مي دهند. روح بلند خير بزرگ مازندراني و افتخار مردم شهرستان بابل 23 اسفند سال 1350 پس از 69 سال خدمت به مردم به لقاء الله پيوست، و به همين مناسبت نيز هر ساله مراسم بزرگداشتي در مزار مرحوم نوشيرواني در روستاي نوشيروانکلا از توابع شهرستان بابل با حضور مردم و مسوولان دراسفندماه هر سال برگزار مي شود.

آلبوم تصاویر همایش تجليل از زنده ياد نوشيرواني

 

 

کانال اطلاع رسانی حاج حسین نیاز آذری:@hosseinniazazari
Portal Administration 5.859375E-02 ITShomal.com